DEĞİŞİM

Ürünlerde Değişim Süresi Ne Kadar ?


www.ziwod.com adresinden satın almış olduğunuz ürünlerin kullanılmamış olması şartıyla değişim süresi fatura tarihinden itibaren 
"14 GÜN" dür.

Değişim İşlemini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

1- Değişim yapmak istediğiniz ürün/ürünleri fotoğrafı ile beraber 0545 468 18 11 numaralı müşteri hizmetlerimize Whatsapp üzerinden bildirmeniz gerekmektedir.

2- Değişimini yapmak istediğiniz ürün/ürünleri faturası ile beraber, fatura üzerinde bulunan merkez adresimize anlaşmalı olduğumuz kargo firmamız MNG Kargo ve Yutiçi Kargo aracılığıyla göndermeniz gerekmektedir.

Değişim İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?


1- Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa ürünü bizim adresimize gönderirken anlaşmalı olduğumuz kargo firmasını kullanırsanız kargo ücretini biz karşılıyoruz. Farklı bir kargo firması ile gönderim yapmanız durumunda kargo ücretini karşılamamaktayız.

2- Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin de değişim işlemlerinde tarafımıza gönderirken kargo ücretini biz karşılıyoruz, ürün değişim işleminden sonra size gönderilen yeni ürününüzün kargo ücreti tarafınıza yansıtılmaktadır.

3- Değişimine karar verdiğiniz ürününüzü tarafımıza gönderirken kargo ücretleri bizim tarafımızdan karşılanmaktadır. Yeni ürününüzü size gönderirken kargo ücreti tarafınıza yansıtılacaktır.

İADE

Siparişim ayıplı/defolu/yanlış gönderilmiş. Ne yapmalıyım?


Sipariş ettiğiniz tüm ürünler, dikkatle kontrol edildikten sonra, özenle paketlenir.

Firmamız, iade işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder. Neden belirterek, ambalajı açılmamış, kullanılmamış ve tekrar satılabilirliği bozulmamış ürünleri teslim tarihinden itibaren faturası ile birlikte 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.


İade istediğiniz ürün/ürünleri fotoğrafı ile beraber 0545 468 18 11 numaralı müşteri hizmetlerimize Whatsapp üzerinden bildirmeniz gerekmektedir.


Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda "Durum Tespit Tutanağı" hazırlatın.

Hasar Tespit Tutanağıyla birlikte hasarlı ürünü Ziwod adresimize gönderdiğinizde ürün değişim ya da iade işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.

Ürün İadesi yaptığımda ödediğim tutar bana nasıl iade edilecek?
 

Ürün iadesi yaptığınız zaman ,ürün incelemeden kabul onayı aldıktan sonra, ödeme şeklinize sadık kalınarak paranız iade yapılmaktadır.
 

- Ödemenizi kredi kartıyla gerçekleştirdiyseniz ,taksitli işlemleriniz taksitli olarak, tek çekim işlemleriniz tek çekim olarak 7 iş günü içerisinde kartınıza iade edilir.

- Ödemenizi debit kart ile gerçekleştirdiyseniz, tek çekim olan işleminiz banka hesabınıza havale /eft yoluyla 7 iş günü içerisinde iade edilir.

- Ödemenizi sanal kart ile gerçekleştirdiyseniz , tek çekim işleminiz kartınıza 7 iş günü içerisinde iade edilir.

- Kapıda ödeme seçeneği ile ödeme yaptıysanız tarafımıza ileteceğiniz iban numarasına 7 iş günü içerisinde iade edilir.